Veterné mlyny Smeru

Autor: Martin Lazarčík | 19.5.2013 o 21:00 | (upravené 19.5.2013 o 23:02) Karma článku: 14,41 | Prečítané:  961x

Príbeh, ktorý sa odohráva pri voľbe Generálneho prokurátora Slovenskej republiky, by mal mať v budúcich učebniciach dejepisu cenzúru. Je to smutná realita, na ktorú slovenské dejiny nebudú hrdé.

Pravdepodobné dôvody, prečo prezident Slovenskej republiky nechce vymenovať do funkcie generálneho prokurátora - riadne zvoleného kandidáta -  Jozefa Čentéša, môžu byť dva. Buď sa obáva nedostatku odbornosti u Jozefa Čentéša pre zastávanie tejto funkcie, čo ale vylučujú jeho kolegovia, ktorí ho považujú za skúseného odborníka. Druhá teória, ktorá sa javí oveľa pravdepodobnejšia je, že mu nevyhovuje Jozef Čentéš ako generálny prokurátor, pretože by mohol byť hrozbou pre jeho okolie.

Tejto teórii nasvedčuje niekoľko faktov. Prezident predlžoval svoje rozhodnutie či vymenuje alebo nevymenuje Čentéša za generálneho prokurátora. Následne na to, ako bola podaná sťažnosť voči jeho rozhodnutiu, začali ,,padať" námietky predpojatosti voči sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý vo veci rohoduje. Zaujímavé pritom je, že prezident podával námietky aj voči sudcom, ktorých sám do funkcie menoval. V neposlednom rade je tu obava, že nad Jozefom Čentéšom by vládnuci Smer nemal kontrolu a mohol by začať riešiť kauzy týkajúce sa Smeru. A keďže Ivan Gašparovič povedal, že sa cíti akoby členom Smeru, je nanajvýš samozrejmé, že Čentéša si nemôže dovoliť vymenovať do funkcie generálneho prokurátora Slovenskej republiky.

Celé to môže vytvárať dojem, že prezident buď pre niekoho získaval ,,dôležitý" čas alebo dúfal, že celá kauza prejde do kompetencie senátu, ktorý mu bude naklonený. To sa mu zatiaľ nepodarilo docieliť, pretože Čentéš podal námietky predpojatosti voči jemu blízkym sudcom.

Pokračujeme v teórii

Potom,  ako sa prezidentovi nepodarilo námietkami  priradiť spis blízkym sudcom, jedinou cestou k dosiahnutiu svojho cieľa bola zmena zákona. Smer sa rozhodol vyrobiť akoby prezidentovi na mieru bleskovú novelu, ktorá má zabezpečiť, že rozhodovať o tomto spore budú už zaujatí sudcovia (blízki prezidentovi). Ústavní sudcovia však chceli navrhnúť riešenie problému ,,vyblokovaného" súdu čestnejším systémom a síce, že o veci by rozhodovali všetci sudcovia Ústavného súdu. To sa im však nepodarilo presadiť, pretože predsedníčka o tom neumožnila hlasovať. Javí sa mi to ako poľutovania hodný náznak ,,zapredanosti" vysokopostavenej osoby.

Nie je demokracia ako demokracia

Prezident ako účastník konania bude rozhodovať o novele zákona, ktorá značne ovplyvní jeho spor. Voľnejšie sa to dá popísať tak, že ak prezidentovi vyhovuje, aby o spore rozhodovali  jemu blízki súdcovia (spája ich aj minulosť z HZDS), stačí ak podpíše novelu, ktorú mu na mieru vyrobil Smer.  Ak by mu akákoľvek iná novela týkajúca sa jeho sporu nevyhovovala , stačí ak ju nepodpíše.

Možno je to nedokonalosť nášho demokratického systému. Skôr si myslím, že s týmto naša demokracia počítala a pán prezident sa rozhodol konať mimo svojich kompetencií. Podľa právnikov prezidentovi z kompetencií nevyplýva, že by mohol podávať námietky predpojatosti na Ústavný súd.

Ak sa Vám článok páči, prosím nezabudnite ho ohodnotiť, aby ho mali možnosť vidieť aj ďalší...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?